Bang & Olufsen Beolab 8

Stoleće razvoja

Bang & Olufsen jedna je od malobrojnih kompanija koja je uspela da stekne globalnu reputaciju kao proizvođač lajfstajl uređaja visoke klase a da u isto vreme zadrži popularnost u audiofilskoj zajednici i njeno poštovanje.

Zahvaljujući spoju karakterističnog dizajna, visoke upotrebne vrednosti i proverene dugovečnosti, uređaji kompanije Bang & Olufsen oduvek su se mogli sresti na ovim prostorima, mada nikad u velikom broju – delom zbog cene, koja je uvek bila u gornjim segmentima, ali i zbog estetike, koju ili obožavate, ili vam je odbojna. Iako danas nastupa u visokoj klasi i asocira na luksuz, ugled danske kompanije ukorenjen je mnogo dublje, u samim počecima razvoja elektronike. Bang & Olufsen osnovan je 1925. i predstavljao je jednog od pionira potrošačke elektronike, koji je svojim inovacijama doprineo porastu popularnosti audio-tehnike uopšte. Ulogu predvodnika zadržao je do danas – kompanija ICEpower, koja razvija i proizvodi pojačavačke module u klasi D, nastala je u saradnji s Bang & Olufsenom, na čemu su im brojni audiofili širom sveta neizmerno zahvalni.

Severnjačka egzotika

Komplet koji se ovom prilikom našao na našem testu pripada seriji Beolab, što znači da su u pitanju kućni zvučnici, dok oznaka 8 ukazuje na najmanji model u liniji. Dizajn u obliku valjka s loptasto zatvorenim donjim krajem nešto je što bismo očekivali upravo od Bang & Olufsena, jer Beolab 8 vam se mogu svideti ili ne, ali sigurno ih nećete pomešati s nekim drugim zvučnicima. Zbog opisanog oblika, uz ove zvučnike neophodno je imati odgovarajuća postolja – proizvođač nudi stone i podne stalke, kao i zidne nosače, koji se kupuju zasebno, pa svako može da odabere ono što mu odgovara. Pored dizajna, Beolab 8 oduševljavaju izradom, koja je zaista na vrhunskom nivou. Spoljašnjost je izrađena od masivnog i besprekorno obrađenog aluminijuma, što uključuje i gornju ploču stalka, dok je prelepa maska na prednjem delu izvedena od uspravno postavljenih letvica od prirodnog drveta. Fabrika i ovde nudi visok stepen prilagođavanja željama kupaca, pa je kabinet dostupan u srebrnoj, zlatnoj i crnoj boji, dok se maske nude u verziji od svetlog, prirodnog i tamnog hrasta, kao i u boji crnog antracita. Najzad, potpuno ravna gornja strana prekrivena je tamnom površinom, koja izgleda poput akrila, što doprinosi sveukupnom utisku luksuznog high-end proizvoda.

Uklanjanje mrežica pokazuje da danski stručnjaci nisu zanemarili tehnologiju zarad dizajna, jer su ovi omaleni zvučnici izvedeni u čistokrvnoj trosistemskoj topologiji. Postavka zvučničkih jedinica pomalo je neobična, mada ne i nepoznata u hi-fi svetu, a podrazumeva da je niskotonski drajver smešten u upuštenom ležištu u donjem delu fronta i većim delom prekriven plastičnim panelom, pa za širenje zvučnog talasa koristi slobodan prostor na donjoj i bočnim stranama. S druge strane, pomenuti panel u središtu sadrži visokotonsku jedinicu, dok se u gornjem delu nalazi srednjetonac. Amplifikacija je, naravno, u klasi D, sa zasebnim modulima za svaki drajver, pa su za pokretanje 15-milimetarskog visokotonca i srednjetonske membrane prečnika 76 milimetara upotrebljeni moduli od 50 vati, dok 133-milimetarski niskotonac koristi modul snage 200 vati. Na zadnjoj strani, skriven ispod savršeno uklopljenih poklopaca s magnetskim pričvršćivanjem, nalazi se panel s priključcima. Ovde pronalazimo dva eternet porta, koji omogućuju lančano povezivanje uređaja, kao i treći RJ45, predviđen za Powerlink vezu s Bang & Olufsen televizorom. USB-C port predviđen je za servisnu primenu, ali može poslužiti i kao analogni audio-ulaz pomoću pasivnog 3,5-milimetarskog adaptera (kupuje se zasebno), a spisak kompletira priključak za odvojivi strujni kabl.

Upotreba i zvuk

Nakon relativno jednostavnog postupka montaže stalaka, Beolab 8 nam pokazuje da se svi njegovi aduti ne mogu videti prostim pregledom kućišta. Naime, po uključivanju na gornjem panelu prikazuju se komande osetljive na dodir s pozadinskim osvetljenjem. Kontrola reprodukcije obavlja se komandom s prepoznatljivim simbolima, dok se u gornjem delu nalazi traka za kontrolu glasnoće, a tu su i tasteri za kontrolu mikrofona i blutut uparivanje. Beolab 8 takođe poseduje četiri komande koje se mogu programirati preko aplikacije, a služe za brzo pozivanje ranije zadate plejliste ili izvora zvuka. Sistemu se po želji može dodati daljinski upravljač iz serije Beoremote, ali za punu funkcionalnost zadužena je aplikacija Bang & Olufsen. Pored uloge audio-plejera za raznovrsne izvore – od lokalnih audioteka, preko DLNA protokola, pa do raznovrsnih muzičkih servisa i sjajnog B&O radija – ova aplikacija omogućuje povezivanje dva zvučnika u stereo-sistem, kao i u centralizovanu multirum postavku. Tonske korekcije jednako su sveobuhvatne i podrazumevaju odvojeno podešavanja gornjeg i donjeg opsega, laudnes i odabir osetljivosti linijskog ulaza, a posebnu poslasticu predstavlja aktivna korekcija sobe, koja će omogućiti da Beolab 8 zasijaju punim sjajem u svakom okruženju. Iza tehnologije Beam Width Control stoji mogućnost da korisnik odabere između modaliteta Wide, Narrow i Speech, gde prvi pruža veoma široku pozornicu i predviđen je za neobavezno slušanje u svakom kutku prostorije, dok je drugi usmeren ka idealnoj poziciji za slušanje i donosi bolji fokus, a treći je, kao što mu naziv govori, idealan za TV emisije.

Tokom kritičkog slušanja Beolab 8 se pokazuje kao prilično sposoban hi-fi sistem uprkos skromnom gabaritu. Gornjim delom spektra vladaju precizno definisani tonovi, a membrane manjeg prečnika upešno se nose sa izazovima prostornosti i kreiraju uverljivu pozornicu, naročito u Narrow modalitetu. Iako zvučna scena nije previše široka, Beolab 8 pružaju dobro prostorno pozicioniranje po širini i dubini, uz izraženu separaciju kanala i pojedinačnih tonova. Sve tonske korekcije koje korisnik obavi preko aplikacije jasno se čuju u zvuku, a nama su najviše imponovala “flet”, tj. neutralna podešavanja – uključujući deaktivaciju laudnesa, koji donosi više negativnih nego pozitivnih promena. Prednosti trosistemske topologije, čak i kod ovako malih kutija, primećuju se u jasnijem prikazu tonova u celom spektru, kao i po dubinskom pozicioniranju, pa su nas testirani zvučnici u ovom smislu podsetili na Uni-Fi bukšelfove iz kompanije ELAC. Tipično za skandinavske proizvođače, ceo čujni opseg odiše nenapadnom preciznošću i prilično neutralnim koloritom, koji isprva može delovati pomalo hladno i uzdržano, ali na duže staze donosi istinski audiofilski uvid u kvalitete tonskog zapisa, ali i u emocije i energiju sadržane u muzici.

Iako smatramo da je deklarisani donji prag od 28 herca previše optimistično definisan, daleko od toga da Beolab 8 nisu u stanju da reprodukuju niske tonove. Štaviše, basovi su izuzetni u odnosu na gabarit kabineta i membrane, pa pružaju sasvim uverljivu niskotonsku podlogu na kojoj počiva muzičko delo. Uprkos prilično stešnjenoj unutrašnjoj postavci i maloj rezonatorskoj kutiji, niski tonovi potpuno su čisti i bez gubitka definicije, izobličenja ili drugih neželjenih efekata, pa onoliko nisko koliko se spuštaju, Beolab 8 obavljaju odličan posao. Prema našem iskustvu s malim kutijama, kad je bas u pitanju, najvažnije je da nema negativnih efekata i da zvučnici sviraju čisto i definisano u okvirima svojih frekvencijskih mogućnosti. Beolab 8 rade upravo to – zvuče uverljivo i kreiraju celovitu sliku, a odsustvo najdubljih niskotonskih ponora primetićete samo u direktnom poređenju sa znatno većim kutijama.

Zaključak

Pored mrežne veze pomoću kabla ili preko dvopojasnog wi-fija, Beolab 8 omogućuje blutut povezivanje, kao i bežičnu vezu po WiSA standardu. Reprodukcija preko mreže podržava Spotify Connect i Tidal Connect, a sama aplikacija ne ostavlja neispunjene želje – postavka je pregledna i intuitivna, a odziv fluidan. Čak se i kvalitet reprodukcije može podesiti u skladu s dostupnim mrežnim resursima kako bi se lokalna mreža rasteretila za druge potrebe. Dakle, upotreba je jednostavna, a opet bogata mogućnostima, dok su problemi u vezi sa akustikom prostorije rešeni pomoću sistema za korekciju. Dizajn je priča za sebe, jer će ovaj sistem privlačiti pažnju čak i u najluksuznijim okruženjima, a reputacija kompanije govori nam da će Beolab 8 trajati decenijama. Za kraj, umesto komentara o ceni, podsetićemo se da je ovo kompletan i izuzetno elaboriran audio-sistem, koji obuhvata zvučnike, amplifikaciju, D/A konverter i mrežnu platformu, uz obilje pratećih opcija. Iz te perspektive, njegova cena više nije tako visoka, a Bang & Olufsen vam zauzvrat nudi autentičan stil, koji će uvek biti aktuelan.

Bang & Olufsen Beolab 8
Snaga sistema: 2 x 300 W
Frekvencijski opseg: 28 Hz - 23 kHz
Zvučni pritisak SPL (1 m): 104 dB
Topologija: 1 x 15 mm visokotonski, 1 x 76 mm srednjetonski, 1 x 133 mm niskotonski
Povezivanje: eternet, wi-fi, blutut, analogni ulaz
Dimenzije (ŠxVxD): 189 x 290 x 165 mm (sa stalkom)
Masa: 4,1 kg (bez stalaka)
Cena: oko 7.000 evra
avconcept.rs
Kvalitet izrade
Funkcionalnost
Zvuk
Vrednost za novac
Vrhunski dizajn i izrada.
Efikasni sistemi za korekciju.
Precizan i neutralan zvuk.
Bogata i uravnotežena prezentacija.
U apsolutnom smislu, odsustvo najdubljeg basa.
4.4